Kuidas me TÜVKA inkubaatorisse saime?

Meie ettevõtte arengust

Ettevõtmine KOTTT sai alguse ühest suurest mööblikangajääkide kotist, mis elutoa põrandale laiutama sattus. Prügimäele minekust päästetud kaunites toonides kanga-tükid ootasid oma uut tulevikku ja ideid, mida neist teha võiks. Esimene idee oli kasutada neid tükke kokkuõmmelduna mööblitootmises, mis aga nõuaks rohkem teadmisi kui ametniku-ajakirjandustaustaga tekstiilitudengil varasalves pakkuda on. Nii hakkasid mõtted rändama hoopis kottide-pinalite suunas, mille õmblemiseks kangatükid paremini sobisid.

Kuna TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias oli samal ajal algamas mitmest ainest koosnev loovettevõtluse moodul, tundus ainuõige hakata vaikselt peas arenenud ideed koos naiskonnaga päriselulise elluviimise poole nügima.

Poolteist aastat arendasime, lihvisime, kopeerisime, kleepisime, kustutasime, taastasime oma äriideed erinevatest nurkadest ning 2021. aasta kevadel katsetasime ka ülikiirel meetodil tootearendust. Meie põhieesmärgiks oli luua ettevõte, mis aitab vähendada tootmisjääke tootes kvaliteetseid, kauakestvaid, parandatavaid ja uuendatavaid kotte.

Meile tehti ettepanek osaleda 2021. aasta suvel esmakordselt toimuvas TÜ VKA loovettevõtluse inkubaatoris. Inkubaatoris osalejate vahel (kokku 4 äriideed-loovettevõtjat) jagati võrdselt ära 10000 €. 

Asusimegi kiirrongiga kuhugipoole teele, keset ilusat ja kuuma suve... töö ja pere kõrvalt, vaadates aiamaa rohtumist ja laste kasvamist…

Esmalt oli vaja ettevõttele nime. Nimi “KOTTT” oli meil juba olemas, aga ettevõtte  
nimeks tahtsime midagi muud, mis meid eluks ajaks kotte tootma ei kohustaks, sest äkki tahaks millalgi hoopis midagi kududa...Ettevõtte nimeks sai Kullaveeline OÜ - inspireeritud kullaveelistest klaashelmestest Viru-Jaagupi seeliku allääre tikandil...

Seejärel oli meil vaja otsustada, mis selle ettevõttega edaspidi saaks ning jagada omavahel ära, kes mille eest vastutab ning kui kaua. Põhilised küsimused olid: mis saab
ettevõttest pärast inkubaatorit ehk kes siis rongi juhib ja kuhu see sõita võiks. Samuti, kui palju ja millele kulutada stardiraha - kas osta selle eest jäätist või D-rõngaid?

Ilmselt esitavad neid küsimusi paljud inkubaatoritüüpi ettevõtmistel osalejad, sest meil kõigil on omad elud, karjäärivalikud, unistused ja erinevad motivatsioonipaketid.

Inkubaatoris osalemisel on aga omad eelised - sest kiirrongiga teel olles korjasime ühest peatusest peale kodulehe ja domeeni, teisest peatusest lisandus veebipood, kolmandas peatuses toimiv makselahendus ja peatuste vahepeal me kavandasime, disainisime, arendasime, õmblesime, harutasime, aurutasime, vahatasime KOTTTe. Selleks oli aga vaja käia inspiratsiooni ammutamas poodides, veebipoodides ja sotsiaalmeedias, sobrada tuttavate kottides ja küsida süüdimatu näoga “Kas ma võin su koti põhjaõmbluseid uurida?”. Üksinda ja ilma välise surveta ei oleks see kõik nii kiiresti toimunud.

Praeguseks on meil käidud ühel laadal, kus küll ühtegi KOTTTi ei õnnestunud müüa, sest ilm oli vihmane ja meie sihtgrupp oli kuskil mujal. Saime sealt aga hea õppetunni - saime suhelda potentsiaalsete klientidega ning näha, mis neid kõnetab. Oluline on ka igast ettevõtmisest midagi õppida ja teha omad järeldused.

Sageli oleme tundnud KOTTTE õmmeldes, et tahaks kelleltki nõu küsida. 16.08 kohtusime inkubaatori praktika raames nahast kotte ja aksessuaare tootva disaineri Stella Runneliga, kes Stella Soomlaisi stuudio asutajana on algusest saadik olnud üheks meie põhiliseks eeskujuks nii kvaliteetse, minimalistliku ja kodumaise tootjana kui ka jätkusuutliku ettevõtjana. Samuti teab ta kõike kottide valmistamisest ning tootearendusest. Saime Stella juures palju targemaks ning lisaks tavapärastele ettevõtlusteemadele nagu turundus, tootearendus, müük ja reklaam saime ohtralt mõtlemisainet teemadel jätkusuutlik ettevõtlus, sotsiaalne ettevõtlus, ringmajandus ja ringdisain.

Anna meile teada, kui see kirjutis Sind inspireeris või jaga meiega oma kogemusi, kontakte, tähelepanekuid!

Haldi Ellam 
OÜ Kullaveeline 

Email again:
Eelmine
Kollektsiooni “Pakeroid” saamislugu

Vastused puuduvad

Email again:
G-FTT9ZVSWF3